Jaunumi | 47% strādājošo sagaida, ka viņu ienākumi nākamgad pieaugs

47% strādājošo sagaida, ka viņu ienākumi nākamgad pieaugs

Inflācijai turpinot stabili samazināties, nākamgad varētu apstāties šogad novērotā tendence darba devējiem paaugstināt atalgojumu strādājošajiem. Vismaz tā domā vairāk nekā puse no Bigbank Latvijas filiāles sociālo tīklu sekotājiem, kamēr ar ienākumu pieaugumu rēķinās 47 % aptaujāto.

Latvijas Bankas publiskotā informācija liecina, ka gada inflācija no ļoti augstā līmeņa gada pirmajā pusē katru mēnesi mazinās un novembrī bija 1,1 %. Savukārt kopējās 2023. gada inflācijas novērtējums ir 9,0 %, kas ir gandrīz divreiz zemāka nekā vidējā gada inflācija pērn. Latvijas Bankas ekonomisti lēš, ka nākamajos trijos gados inflācija varētu turēties 2 % robežās, līdz ar to darba ņēmēju spiediens pēc algu palielinājuma varētu atslābt.

Līdzīgs noskaņojums jūtams arī Bigbank sociālo tīklu sekotāju vidū. 40 % no visiem respondentiem sliecas domāt, ka nākamgad viņu ienākumi saglabāsies līdzšinējā līmenī. Vēl 13 % ir noskaņoti pesimistiskāk un uzskata, ka darba algas apmērs varētu sarukt. Tā pamatā ir publiskajā telpā izskanējušās bažas par ekonomikas stagnāciju un pat iespējamo lejupslīdi dažās Rietumeiropas valstīs, kas varētu ietekmēt arī Latvijas uzņēmumu apgrozījumu.

Gandrīz puse aptaujāto gan nākotnē raugās cerīgi. 32% domā, ka viņu ikmēneša ienākumi pieaugs par dažiem desmitiem eiro, 11% cer uz vairāku simtu eiro lielu algas pieaugumu, kamēr 4% ir apņēmības pilni pelnīt ļoti daudz naudas.

Gadumijas svētki tradicionāli bijuši jaunu plānu kalšanas un mērķu izvirzīšanas laiks. Tas arī ir pateicīgs brīdis, lai novērtētu sabiedrības noskaņojumu pirms jaunā gada iestāšanās. Izskatās, ka ieņēmumu pieauguma jautājumā mūsu sociālo tīklu sekotāji sadalījušies aptuveni līdzīgās daļās – 53 % nesagaida izaugsmi, kamēr 47 % ir noskaņoti cerīgāk. Te, protams, jāņem vērā arī katras personas individuālos profesionālos plānus. Ne visi paļaujas uz darba devēja labvēlību. Kāds noteikti ir apņēmies pāriet uz pelnošāku amatu, cits meklēs papildu ienākumu iespējas. Tomēr acīmredzams, ka ar lielāku rocību rēķinās mazāk nekā puse respondentu.
Rezultātus komentē Bigbank Latvijas filiāles vadītājs Edgars Surgofts