Jaunumi | Augsto Euribor likmju dēļ 22% automašīnu pircēju plāno priekšlaikus atbrīvoties no auto līzinga

Augsto Euribor likmju dēļ 22% automašīnu pircēju plāno priekšlaikus atbrīvoties no auto līzinga

Starpbanku aizdevumu likmēm saglabājoties augstā līmenī – tuvu pie 4% - automašīnu līzingā nopirkušie cilvēki spiesti meklēt risinājumus ikmēneša maksājuma samazināšanai. Vairāk nekā piektā daļa kredītņēmēju plāno atbrīvoties no pieaugušajiem izdevumiem, pēc iespējas ātrāk izpērkot automašīnu, kamēr citi maina līguma nosacījumus, noskaidrots tirgus izpētes aģentūras Norstat Latvija veiktajā sabiedriskās domas pētījumā.

Auto līzings ir viens no dažiem aizdevumu veidiem, kam tiek piemērota Euribor likme, gluži kā mājokļa kredītam. Līdz ar to starpbanku aizdevuma likmes pieaugums tieši atsaucas uz ikmēneša maksājumu, kas pēdējā gada laikā 84% auto pircēju pieauguši par līdz pat 60 mēnesī. Papildu izdevumi mudina kredītņēmējus apsvērt dažādus rīcības scenārijus. Viens no populārākajiem ir visas kredīta summas atmaksāšana un automašīnas izpirkšana pirms noteiktā gala termiņa. Šādā veidā iespējams atbrīvoties no procentu maksājumiem, atmaksājot vien atlikušā aizdevuma pamatsummu. Norstat Latvija aptaujā noskaidrots, ka šo ceļu plāno iet 22% kredītņēmēju. Lielākoties tie ir cilvēki ar augstiem ieņēmumiem, kuri izveidojuši pietiekamus uzkrājumus. Piemēram, mājsaimniecībās, kur uz vienu ģimenes locekli tiek pelnīts virs 1500 eiro automašīnas izpirkšanu apsver 26% respondentu.

Otrs populārākais risinājums ir līzinga pārkreditēšana, mainot atmaksas nosacījumus. Parasti kredītņēmēji pagarina atmaksas termiņu, tādējādi samazinot ikmēneša maksājumu, vai arī meklē finansētāju, kurš piedāvā zemāku bankas noteikto procentu likmi. Tā plāno rīkoties 14% aptaujāto, un 4% jau esot nomainījuši līzinga nosacījumus.

«Vēl viens aizvien lielāku popularitāti iegūstošs risinājums ir auto līzinga līgumu aizstāt ar citu aizdevuma veidu – auto kredītu. Būtiskākā atšķirība starp abiem ir tāda, ka kredītam netiek piemērota Euribor likme, tādēļ ikmēneša maksājums ir zināms un nemainīgs līdz pat līguma darbības beigām. Turklāt kopējā procentu likme abos gadījumos nu jau ir līdzīga. Ne velti 5% no visiem aptaujātajiem jau nomainījuši līzinga līgumu pret auto kredītu,» skaidro Bigbank Latvijas filiāles vadītājs Edgars Surgofts.

Norstat Latvija pētījumu veica oktobra sākumā, aptaujājot 410 Latvijas iedzīvotājus, kuriem ir aktīvs auto līzinga vai auto kredīta līgums.

Auto Tavs nevis bankas īpašums!