Pirmie soļi pieaugušo pasaulē: 6 ieteikumi, kā studentiem plānot savu budžetu

Būt par studentu nav viegli – lielākā daļa jauniešu, sākot studēt, pirmo reizi uzsāk patstāvīgu dzīvi, kam, protams, ir savi plusi, un arī mīnusi. Izdevumos nereti ietilpst gan maksa par studijām, gan arī īres maksa kopmītnēs, un dažādas citas izmaksas. Papildus tam visam ir jāatrod gan laiks, gan arī finanses sociālajām aktivitātēm – ballītēm, dažādiem pasākumiem, iespējams, kino vai teātrim, utt. Kā saplānot savu budžetu tā, lai pietiktu gan rēķiniem, gan izklaidei? • Izmanto veco, labo papīru un pildspalvu

  Novelc lapas vidū līniju, sadalot to divās kolonnās. Vienā no tām tev jāsaraksta pašreizējie mēneša ienākumi – visi avoti, no kuriem tu iegūsti naudu, kā arī lietas, kas paredzētas pārdošanai. Savukārt otrā kolonnā sarindo visus esošos un iespējamos izdevumus – rēķini par telefonu, īri, iespējams, internetu, transporta biļetes, grāmatas, saimniecības preces, apģērbs un, protams, pārtika. Ja tu skaidri zināsi to, kur tērē naudu, ietaupīt būs daudz vienkāršāk, piemēram, kafijas pirkšanu universitātē aizvietojot ar kafijas pagatavošanu mājās, kā arī pusdienu paņemšanu līdzi no mājām, nevis ēšanu kafejnīcā.


 • Plāno gan ienākumus, gan izdevumus

  Kamēr tu savus izdevumus vari samazināt gan dienas, gan nedēļas un pat mēneša ietvaros, esi informēts par to, kā un kad tu saņem ienākumus. Ja tev ir studējošā vai kāds cits kredīts, tas, visticamāk, tiks pārskaitīts uz bankas kontu reizi mēnesī. Savukārt, ja vasaras brīvlaiku būsi izmantojis lietderīgi un strādājis, pirms skolas uzsākšanas vari sev izveidot finanšu “drošības spilvenu”, jo, kā zināms, sākoties studijām, jārēķinās ar dažādām neplānotām izmaksām.


 • Nodali rēķinu apmaksai paredzētos līdzekļus

  Ierīkojot atsevišķu bankas kontu, kurā ieskaitīsi to naudas summu, kas nepieciešama tikai rēķinu apmaksai, tu vienmēr zināsi, ka nauda īrei, studiju maksai, aizdevumiem un citām svarīgāk izmaksām ir drošībā. Nākamais solis – atlikušās summas sadale, lai tu saprastu, cik daudz naudas vari tērēt katru nedēļu. Izdevumus pieraksti, lai mēneša beigās varētu izanalizēt, vai budžeta plānošanas prasmes ir uzlabojušās.


 • Palielini savus ienākumus

  Noteikti arī tavā draugu vai paziņu lokā ir studenti, kas vienlaikus mācās un strādā. To dara jaunieši gan Latvijā, gan ārzemēs. Taču tev jāņem vērā, ka darbam jābūt tādam, kuru iespējams apvienot ar studijām tā, lai tu paspētu apmeklēt gan lekcijas, gan arī sagatavoties eksāmeniem. Optimālais apjoms varētu būt 15 - 20 h nedēļā, kas ir pusslodzes darbs. Šī var būt ne tikai laba iespēja kā iegūt papildus naudu, bet arī gūt ierakstu CV pie darba pieredzes, ko pēc mācību pabeigšanas augstu vērtēs darba devēji.


 • Iemācies gatavot

  Lai arī pusdienas universitātes kafejnīcā maksā tikai pāris eiro, turklāt tās ir pieejamas dažās minūtēs, apbruņojies ar pacietību un neatlaidību, un gatavo ēdienu mājās, lai to vari paņemt līdzi arī uz augstskolu. Iemācies sastādīt nepieciešamo pārtikas preču sarakstu, kā arī iepazīsti tirgus burvību. Tur atradīsi veselīgus dārzeņus un augļus, kā arī gaļu par pievilcīgām cenām. Iepazīsties ar ēdienu receptēm internetā, piemēram, Youtube ir atrodami daudzi video resursi ar vienkāršām instrukcijām ēdienu pagatavošanai.


 • Pārskati budžetu un atrodi liekos tēriņus

  Ja ik mēnesi atlikt konkrēto naudas summu šķiet ļoti grūts uzdevums, ir laiks pārskatīt savu budžetu, un atrast liekos tēriņus tajā. Tie ir, piemēram, kafijas dzeršana ārpus mājas, spontāni pirkumi pārtikas veikalā utt. Iegādājies stilīgu ūdens pudeli, kuru iespējams uzpildīt atkal, un ietaupi naudu par minerālūdens iegādi veikalā. Samazinot šos izdevumus, vai atsakoties no tiem vispār, var ietaupīt diezgan ievērojamu naudas summu.


Saprotams, ka tev, student, daudzas lietas ir jaunas, un nav viegli pievērst domas budžeta plānošanai. Taču, pieliekot nedaudz pūļu, tu iemācīsies daudz ko jaunu par sevi, kā arī apgūsi prasmi taupīt un tērēt prātīgi, kas lieti noderēs arī pēc mācību beigšanas.

Vai norādi savu vārdu un telefona numuru, un mēs Tev piezvanīsim. Darba dienās mūsu darba laiks ir no 8:00-19:00, sestdienās no 9:00-16:00, bet svētdienās nestrādājam.

Lūdzu, norādi savu tālruņa numuru

Lūdzu, norādi savu vārdu

?

Lūdzu, norādi jautājuma tematu

Lūdzu, norādi jautājuma tematu.