Aizņemoties naudu, vairākums Latvijas iedzīvotāju salīdzina vismaz 3-5 piedāvājumusLatvijas iedzīvotāju naudas aizņemšanās paradumi ir visnotaļ atbildīgi - vairāk nekā trīs ceturtdaļas cilvēku izskata vismaz trīs potenciālo aizdevēju piedāvātos nosacījumus, liecina pēc specializētās kredītu bankas Bigbank pasūtījuma veiktās aptaujas rezultāti. Salīdzinoši vieglprātīgi saistības uzņemas vairs tikai daži procenti kredītņēmēju un vēl nepilnai desmitai daļai faktiski nav izvēles iespēju.

Četri no katriem desmit kredītņēmējiem jeb 40% pirms līguma slēgšanas apzina vismaz 3-5 finansētāju piedāvātos nosacījumus un tikai tad izvēlas piemērotāko.


Vēl 35% ir pat apzinīgāki un ne vien izskata visus variantus, ko spēj atrast, bet arī jautā aizdevējiem, vai tie pārsolīs izdevīgāko nosacījumu, kādu potenciālajam kredītņēmējam tobrīd izdevies atrast. Vēl 15% pētījumu aģentūras Norstat aptaujāto cilvēku aprobežojas ar pāris zināmu vai reklāmas materiālos pamanītu aizdevēju piedāvājuma salīdzināšanu, bet pirmo ieraudzīto piedāvājumu pieņem vien divi procenti respondentu. Savukārt 9% iedzīvotāju nonākuši neapskaužamā situācijā, jo acīmredzot zemas maksātspējas vai sabojātas kredītvēstures dēļ spiesti aizņemties naudu no tā aizdevēja, kurš vispār ir ar mieru piešķirt kredītu, un pieņemt tā nosacījumus.

Visapdomīgāk naudu aizņemas cilvēki brieduma gados. Tā, piemēram, vecuma grupā no 50 līdz 59 gadiem 44% respondentu izskata visus pieejamos piedāvājumus un vēl paprasa aizdevējiem izdevīgākus nosacījumus. Savukārt 3-5 piedāvājumus visbiežāk salīdzina par 60 gadiem vecāki cilvēki. Atbilstoši ekonomiskai aktivitātei, mazākās izvēles iespējas ir visjaunākajiem un visvecākajiem iedzīvotājiem. Vecuma grupā līdz 29 gadiem vienīgo pieejamo piedāvājumu izvēlas 12%, bet virs 60 gadiem – 14% aptaujāto.

"Pamanījām, ka aizņemšanās paradumus ļoti lielā mērā ietekmē izglītības līmenis. Tikai pamatizglītību ieguvušo vidū pusei jāsamierinās ar tādu kredītu, kādu vispār aizdevējs ir ar mieru piešķirt, bet no tiem, kuriem ir izvēles iespēja, vairākums aprobežojas ar pāris piedāvājumu salīdzināšanu. Turpretī augstāko izglītību ieguvušie visbiežāk apzina 3-5 piedāvājumus un izvēlas no tiem. Tā rīkojas 41% respondentu. Šajā grupā arī ir viszemākais iedzīvotāju īpatsvars bez izvēles iespējām – 6%," ar aptaujas datiem iepazīstina Bigbank Latvija vadītājs Ģirts Kurmis.

Pētījums arī atklāj, ka apdomīgākie cilvēki dzīvo Kurzemē. Tur 46% aptaujāto rūpīgi izpēta visus pieejamos piedāvājumus un interesējas par vēl labākiem nosacījumiem, kamēr Latgalē šādi rīkojas vien 30%.

Vai norādi savu vārdu un telefona numuru, un mēs Tev piezvanīsim. Darba dienās mūsu darba laiks ir no 8:00-19:00, sestdienās no 9:00-16:00, bet svētdienās nestrādājam.

Lūdzu, norādi savu tālruņa numuru

Lūdzu, norādi savu vārdu

?

Lūdzu, norādi jautājuma tematu

Lūdzu, norādi jautājuma tematu.